Местен фокус
Преустановяването на разделното събиране на отпадъци в 16 района е заради невъзможност да се осъществява в условията на СО, заявиха от „Екобулпак“
11057
България
Преустановяването на разделното събиране на отпадъци в 16 района е заради невъзможност да се осъществява в условията на СО, заявиха от „Екобулпак“Решението да се преустанови обслужването на разделното събиране в 16 столични района е заради невъзможност за осъществяване на дейността в условията, в които ни поставя Столична община, заявиха от "Екобулпак" в позиция до медиите.От "Екобулпак" твърдят, че изпълняват всички свои законови и договорни отношения.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 06 Ноември 2025, 20:03 ч.
Решението да се преустанови обслужването на разделното събиране в 16 столични района е заради невъзможност за осъществяване на дейността в условията, в които ни поставя Столична община, заявиха от "Екобулпак" в позиция до медиите. По-рано през деня от фирмата уведомиха "Московска" 33 за решението си да не събират отпадъка в цветните контейнери в 16 района в града. От "Екобулпак" твърдят, че изпълняват всички свои законови и договорни отношения. Те обясняват, че съгласно договорите, Столична община поема разходите за депонирането на негодните за рециклиране отпадъци от опаковки, оставащи след предварителното третиране на събираните от системите за разделно събиране отпадъци. В нарушение на постигнатите договорености директорът на Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО) тенденциозно и неоснователно отказва достъп до депото за неопасни отпадъци "Садината" на камионите на "Екобулпак", превозващи негодните за рециклиране отпадъци, сепарирани от системите за разделно събиране в Столична община, пишат от компанията в позицията си. Според тях това е довело до натрупване на големи количества отпадъци в базата на фирмата и до запълване на капацитета на площадката и блокиране на процеса по предварително третиране на събраните от системата отпадъци. Така се е стигнало и до невъзможност за приемане нови входящи отпадъци. От "Екобулпак" казват също, че са се обръщали по въпроса към Столична община още от пролетта на 2024 г. и, според тях, твърденията на общината, че имат „необичайно активно поведение“ точно по време на кризата със сметосъбирането, са неверни. Повече от година нашето настояване за среща и диалог с ръководството на Столична община остана без отговор, поради което "Екобулпак" е принудено да преустанови обслужването на съдовете за разделно събиране в посочените 16 района на общината, както и предварителното третиране на отпадъците от опаковки, считано от 6 ноември 2025 г., поради запълнен капацитет за приемане и складиране на отпадъци в резултат на неизпълнение на поетите договорни задължения от Столична община, пишат още от фирмата. Отхвърлят и твърдението, че се прави опит да се депонира "рециклируем отпадък". Според тях буди недоумение и твърдението, че "Екобулпак" се опитва да блокира системата за сметосъбиране в „Люлин“, при положение, че от началото на кризата е увеличена кратността на обслужване на цветните контейнери в този район. "Екобулпак" не желае да прекратява обслужването на системата за разделно събиране в Столична община, но неизпълнението на сключените договори от страна на Общината прави невъзможно по-нататъшното осъществяване на дейностите по разделно събиране и предварително третиране на отпадъците от опаковки, поради изчерпания капацитет на площадката, на която те следва да се осъществяват, пишат още в позицията си от компанията. Изразява се готовност да бъде възобновено нормалното обслужване на системата за разделно събиране при постигане на съгласие по спорните въпроси, както и че комуникацията със Столична община в лицето на кмета Васил Терзиев може да бъде възобновена и да бъде организирана среща, на която всяка от страните да изложи позициите си и да бъде намерено решение на натрупаните проблеми.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Министрите на външните работи на България и Индонезия обсъдиха нови възможности за задълбочаване на двустранното сътрудничество
|
|
|
Проучване очертава нагласите на българите към сигурността и отбраната, трансатлантическите отношения и отношенията с Украйна
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново е спряно заради катастрофа
|
|
|
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
|
|
|
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
11057
ЗАПАЗИ
Министърът на външните работи Велислава Петрова се срещна с Мухамад Анис Мата, заместник-министър на външните работи на Република Индонезия, като част от неговата работна обиколка ...